VÝBĚR Z DOTAZŮ: děti z Ukrajiny a zápis do MŠ

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Jsme spádová MŠ a již nyní máme naplněnou kapacitu a určitě ji budeme mít naplněnou i po květnovém zápisu (podle rejstříku můžeme vzdělávat 48 dětí; máme 2 třídy, ve kterých se vzdělává 44 dětí, protože vzděláváme děti s podpůrnými opatřeními a musíme snižovat počet dětí ve třídě). Kromě toho víme, že se kvůli dětem z Ukrajiny nebude zvyšovat kapacita naší mateřské školy. Musíme vyhlašovat zápis pro děti z Ukrajiny? Pokud ano, máme hned uvádět, že nepřijmeme žádné dítě?

 

puškinová

Odpověď:

Ano, i v tomto případě spádová mateřská škola musí vyhlásit „další zápis“, který je určen speciálně pro podání žádostí o přijetí k předškolnímu vzdělávání cizinců – uchazečů z Ukrajiny. Vyplývá to z formulace § 2 odst. 5 zákona č. 67/2022 Sb. Ten jednoduše konstatuje, že ředitel spádové mateřské školy stanoví (tj. musí stanovit) místo a dobu dalšího zápisu k předškolnímu od školního roku 2022/2023.

Jistě není vhodné, aby spádová mateřská škola zveřejňovala vnitřně rozpornou informaci – vyhlašovala „další zápis“ a konstatovala, že v rámci „dalšího zápisu“ nepřijme žádného uchazeče (resp. že počet přijímaných uchazečů se rovná nule).

Je vhodné vyhlásit další zápis, a přitom počet přijímaných dětí nezveřejnit. Tehdy mateřská škola využije toho, že školský zákon ani prováděcí vyhláška řediteli mateřské školy (na rozdíl od ředitele základní školy) výslovně neukládá povinnost zveřejňovat počet přijímaných dětí (i když z úhlu pohledu transparentnosti správního řízení a výkonu dobré veřejné správy je to vhodné).

Počet přihlášek „spádových“ ukrajinských dětí podaných v rámci „dalšího zápisu“ je signálem pro zřizovatele, který musí zajistit jejich předškolní vzdělávání.

Spádová mateřská škola musí v rozhodnutí, kterým se uchazeč nepřijímá ke vzdělávání, výstižně a srozumitelně nepřijetí uchazeče odůvodnit. Přitom bude vycházet z nejvyššího povoleného počtu dětí ve škole (tzv. kapacita), počtu tříd mateřské školy a nejvyššího možného počtu dětí ve třídách.

 

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: děti z Ukrajiny a zápis do MŠ

Kontaktujte nás