PORADNA – úplata za předškolní vzdělávání v průběhu školního roku

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Ing. Pavel Štursa.

Zřizovatel mateřské školy (obec) od 1. 1. 2023 přímo hradí energie, které spotřebovává mateřská škola. Můžeme, resp. jak máme změnit úplatu za předškolní vzdělávání v posledním měsíci 1. pololetí školního roku a ve 2. pololetí školního roku?

Štursa

Odpověď:

Mateřská škola zřízená obcí nemůže v průběhu školního roku měnit výši úplaty za předškolní vzdělávání. Tj., nemůže ji měnit ani v posledním měsíci 1. pololetí, ani ve 2. pololetí školního roku.

Důvod spočívá v tom, že ředitel mateřské školy stanoví měsíční výši úplaty za předškolní vzdělávání na období školního roku (§ 6 odst. 1 vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů), tj. na období celého školního roku.

Jednoduše řečeno, měsíční výši úplaty, kterou ředitel školy stanovil pro školní rok 2022/2023 do 30. červne 2022, musí být zachována v průběhu celého školního roku 2022/2023.

Z ekonomického hlediska je nutné brát v potaz, že při stanovení výše úplaty pro školní rok 2022/2023 se vychází z uzavřeného účetního období roku 2021. Negativně vyjádřeno – výše úplaty se neodvíjí z předpokládaného budoucího vývoje (v případě mateřské školy z toho, že nebude v budoucnu hradit energie).

Pokud od 1. 1. 2023 zřizovatel hradí energie spotřebovávané mateřskou školou, snížené náklady se projeví v účetnictví za rok 2023. Na základě těchto snížených nákladů se bude určovat úplata za předškolní vzdělávání až pro školní rok 2024/2025.

 

Předplaťte si náš Týdeník pro vedení škol

Od 1. 1. 2023 Vám každé pondělí zašleme profesní newsletter nabitý čerstvými aktualitami, tipy, radami, doporučeními a poradnou.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Mentoring právo

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

PORADNA – úplata za předškolní vzdělávání v průběhu školního roku

Kontaktujte nás