Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Je možné pedagogickému pracovníkovi nařídit, aby strávil celou pracovní dobu na pracovišti zaměstnavatele (ve škole)?
Odpověď:
Závěr
Jestliže zaměstnavatel přidělí pedagogickému pracovníkovi na celou směnu práci podle pracovní smlouvy a zajistí k výkonu práce pracovní podmínky, je oprávněn požadovat („nařídit“), aby byl pedagogický pracovník celou směnu přítomen na pracovišti zaměstnavatele.
Odkud tento závěr plyne
Závěr plyne ze spojení pravidel daných dvěma zákony
- zákonem č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o pedagogických pracovnících“),
- zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“).
Speciální právní úprava
Povinná přítomnost pedagogického pracovníka na pracovišti zaměstnavatele je zakotvena v § 22a odst. 2 zákona o pedagogických pracovnících.
Je dána určitou dobou (dále v textu zákona vyznačeno červeně) nebo případy, které stanoví v souladu se zákoníkem práce zaměstnavatel (dále v textu zákona vyznačeno modře).
§ 22a odst. 2 zákona o pedagogických pracovnících Pedagogický pracovník je povinen být na pracovišti zaměstnavatele v době stanovené rozvrhem jeho přímé pedagogické činnosti, v době stanovené rozvrhem jeho dohledu nad dětmi a žáky, v době zastupování jiného pedagogického pracovníka a v případech, které stanoví v souladu se zákoníkem práce zaměstnavatel. |
„Návrat“ ze speciální právní úpravy do obecné úpravy zákoníku práce
Případy, které stanoví v souladu se zákoníkem práce zaměstnavatel (v textu zákona modře vyznačený text), „vrací“ situaci pedagogického pracovníka ze speciální právní úpravy dané zákonem o pedagogických pracovnících do obecné úpravy vztahů zaměstnavatele a zaměstnance podle zákoníku práce.
Lze jednoduše konstatovat: V těchto případech je přítomnost pedagogického pracovníka na pracovišti zaměstnavatele regulována obecnými normami zákoníku práce.
Povinná přítomnost na pracovišti zaměstnavatele podle zákoníku práce
Případy povinné přítomnosti pedagogického pracovníka na pracovišti zaměstnavatele stanovené zaměstnavatelem v souladu se zákoníkem práce jsou případy, kdy zaměstnavatel přiděluje zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy a vytváří pro zaměstnance pracovní podmínky.
Může se jednat například o práci uloženou zaměstnavatelem, která představuje jednání předmětové komise, přípravu přímé pedagogické činnosti, zpracování školní matriky.
V době konání této přidělené práce zaměstnavatel využívá svých oprávnění vyplývajících z charakteristiky závislé práce. Pedagogický pracovník koná závislou práci v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele (viz § 2 odst. 2 zákoníku práce). Proto zaměstnavatel může pedagogickému pracovníkovi (stejně jako jakémukoli zaměstnanci) „nařídit“, aby po celou směnu konal práci na pracovišti zaměstnavatele.
Odkaz na literaturu
Další informace a větší orientaci v tématu je možné získat díky komentáři zákona o pedagogických pracovnících Hany Polákové – Poláková, H. Zákon o pedagogických pracovnících. Komentář. Wolters Kluwer, Praha, 2015.
V komentáři § 22a zákona o pedagogických pracovnících autorka vyčleňuje „do poslední odrážky“ povinnost pedagogického pracovníka být na pracovišti v době stanovené zaměstnavatelem v souladu se zákoníkem práce (například pedagogické porady, rodičovské schůzky) a následně uvádí:
Pokud vezmeme v potaz poslední odrážku, podle které je pedagogický pracovník povinen být na pracovišti v době stanovené zaměstnavatelem v souladu se zákoníkem práce, nebude protiprávním, pokud zaměstnavatel bude požadovat přítomnost na pracovišti po celou dobu pracovní směny, tedy postupovat podle obecné úpravy dané zákoníkem práce. |