Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Jsme mateřská škola zřízená obcí a v roce 2025 se chceme zapojit do Noci s Andersenem. Musíme zaměstnancům vyplatit příplatek za noční práci? Na jednom školení byla řeč o „zaměstnanci pracujícím v noci“, který během noční doby pravidelně odpracuje nejméně 3 hodiny během 24 hodin. Noční práce našich zaměstnanců však bude jen jednorázová. Nepracují v noci pravidelně.
Odpověď:
Noční práce vs. zaměstnanec pracující v noci
Nelze zaměňovat „noční práci“ a „zaměstnance pracující v noci“.
Noční práce je vymezena v § 78 odst. 1 písm. j) zákoníku práce: Pro účely úpravy pracovní doby a doby odpočinku je noční prací práce konaná v noční době; noční doba je doba mezi 22. a 6. hodinou.
Zaměstnanec pracující v noci je vymezen v § 78 odst. 1 písm. k) zákoníku práce: Pro účely úpravy pracovní doby a doby odpočinku je zaměstnancem pracujícím v noci zaměstnanec, který odpracuje během noční doby nejméně 3 hodiny ze své pracovní doby v rámci 24 hodin po sobě jdoucích v průměru alespoň jednou týdně v období, uvedeném v § 94 odst. 1.
Jinak řečeno, zaměstnancem pracujícím v noci je zaměstnanec, který odpracuje v noční době nejméně 3 hodiny ze své pracovní doby v rámci 24 hodin po sobě jdoucích v průměru alespoň jednou týdně v období nejdéle 26 po sobě jdoucích týdnů.
Příplatek za noční práci
Zaměstnavatel nesmí vycházet z mylného předpokladu, podle kterého mají právo na příplatek za noční práci pouze zaměstnanci spadající do kategorie „zaměstnanec pracující v noci“.
Nárok na příplatek za noční práci vykonanou během Noci s Andersenem má jakýkoli zaměstnanec, který bude pracovat od 22:00 do 6:00 hodin.
Příplatek za noční práci stanoví § 125 zákoníku práce: Zaměstnanci přísluší za hodinu noční práce příplatek ve výši 20 % průměrného hodinového výdělku.