Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Jsem nová ředitelka mateřské školy zřízené obcí. Chci osvobodit od úplaty za předškolní vzdělávání matku, která pobírá přídavek na dítě. V dokumentech po předchozím panu řediteli jsem našla rozhodnutí, na kterém je kulaté razítko; věta o tom, že je rodič osvobozen; a odůvodnění. Je to tak v pořádku? Musím rozhodnutí vydávat?
Odpověď:
Případ rozhodování o právech a povinnostech neuvedený v § 165 odst. 2 školského zákona
Mezi případy rozhodování o právech a povinnostech v oblasti státní správy dle § 165 odst. 2 školského zákona není uveden případ rozhodování o osvobození od úplaty za vzdělávání.
Odsud se na základě judikatury dovozuje následující:
a) Správní orgán vyhoví žádosti v plněném rozsahu
- Škola (správní orgán) nemusí rozhodovat ve správním řízení.
- V rámci tzv. faktického úkonu zákonného zástupce osvobodí od úplaty (tj. zákonný zástupce od určitého data nehradí úplatu za vzdělávání) a „dopisem“ tuto skutečnost zákonnému zástupci sdělí.
- „Dopis“ není správním rozhodnutím. Neobsahuje výrokovou část, odůvodnění, poučení o opravném prostředku, ani úřední razítko.
- Správní orgán může i v tomto případě zahájit správní řízení a vydat rozhodnutí. V tomto případě však musí rozhodnutí obsahovat výrokovou část a poučení o opravném prostředku. Může (ale nemusí) obsahovat odůvodnění. Písemné vyhotovení rozhodnutí musí být opatřeno otiskem úředního razítka.
b) Správní orgán nevyhoví žádosti v plném rozsahu
- Škola (správní orgán) zahájí správní řízení a vydá rozhodnutí.
- Jedná se o rozhodnutí obsahující výrokovou část, odůvodnění a poučení, otisk úředního razítka.
Dokument mateřské školy
Z dotazu lze dovodit, že dokument vyhotovený mateřskou školou „je někde mezi“ výše popsanými správnými postupy.
Pokud by škola (správní orgán) použila tzv. faktický úkon, nemá „dopis“ označovat jako rozhodnutí a opatřovat jej úředním razítkem.
Pokud by správní orgán zahájil správní řízení a vydal správní rozhodnutí, musí rozhodnutí obsahovat poučení.