Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Lze ve vnitřním platovém předpisu stanovit, že za práci přesčas se bude poskytovat pouze příplatek?
Odpověď:
Podle § 127 odst. 1 zákoníku práce platí: Za hodinu práce přesčas přísluší zaměstnanci část platového tarifu, osobního a zvláštního příplatku a příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí připadající na 1 hodinu práce bez práce přesčas v kalendářním měsíci, ve kterém práci přesčas koná, a příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku, a jde-li o dny nepřetržitého odpočinku v týdnu, příplatek ve výši 50 % průměrného hodinového výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo platu za práci přesčas [zdůrazněno autorkou]. Za dobu čerpání náhradního volna se plat nekrátí.
Jak je zřejmé z § 127 odst. 1 zákoníku práce, zaměstnavatel se nemusí se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí náhradního volna. V takovém případě bude práce přesčas „proplacena“.
Ve vnitřním platovém předpisu by však nemělo být zaměstnanci „odebráno“ právo garantované zákoníkem práce (právo dohodnout se se zaměstnavatelem na poskytnutí náhradního volna), a to tím, že zaměstnavatel zakotví pouze jedinou možnost – proplacení práce přesčas.