Přijímací řízení patří v každé škole k administrativně nejnáročnějším a organizačně nejkomplikovanějším událostem. Nicméně každé škole záleží na tom, aby přijímací řízení bylo pečlivě připravené, byl zajištěn hladký průběh a vše proběhlo v souladu s aktuální právní úpravou. Zároveň je snahou každé školy nabídnout uchazečům profesionální informační servis, který uchazeče provede komplikovaným procesem přijímacího řízení.
Přípravou na období přijímacího řízení je v našem městě akce s názvem Burza škol, která se odehrává v měsíci říjnu. Zde se svým vzdělávacím programem a dalšími informacemi prezentují střední školy, nejčastěji v rámci Jihočeského kraje. Uchazeči o studium i zákonní zástupci mají možnost získat primární přehled a informovanost.
Přijímací řízení a přípravy na něj začínají na naší škole již v listopadu při tradičním Dnu otevřených dveří. Formou dvou přednášek ve školní aule zvu uchazeče o studium a jejich zákonné zástupce ke zhlédnutí připravené prezentace s názvem Přijímací řízení na GVN. Seznámím účastníky přednášky se základními termíny, časovým harmonogramem přijímacího řízení, a poté následuje diskuze, která pomáhá uchazečům/zákonným zástupcům si mnohé uvědomit a ujasnit.
Následující měsíc, prosinec, věnujeme přípravě a organizaci tzv. přijímacích zkoušek nanečisto. V prvních krocích vybereme vhodný termín (nejčastěji sobotní termín), zajistíme personální obsazení (zadavatelé, hodnotitelé, konzultanti, administrativní síly). Následuje vytvoření přihlašovacích formulářů (vyučující IT), průvodních dopisů (ŘŠ) a organizačních informací (ŘŠ).
V lednu probíhá realizace přijímacích zkoušek nanečisto. Během sobotního dopoledne, kdy se zadávají PZN, opět realizuji setkání se zákonnými zástupci, kdy zodpovídám dotazy, nejen na téma přijímacího řízení. Po vyhodnocení PZN nabízíme zájemcům výsledky přijímacích zkoušek nanečisto konzultovat s našimi vyučujícími. Nejčastěji se při konzultacích řeší problémové úlohy z českého jazyka a matematiky. V měsíci lednu je ředitelům škol zpřístupněn systém DIPSY (elektronický systém pro přihlašování žák na střední školy). V systému je potřeba vedením školy nastavit požadované informace a do 31. ledna je povinnost do systému nahrát kritéria přijímacího řízení, stejně tak je povinnost kritéria přijímacího řízení zveřejnit na veřejně přístupném místě. Zvyklostí na naší škole je zveřejnění kritérií na webových stránkách školy, ve vývěsce školy (veřejně přístupná) a odkaz je i na instagramovém účtu školy.
Během měsíce února mají uchazeči možnost podávat přihlášky k přijímacímu řízení. Je to období, které je komunikačně i administrativně náročné. Je vhodné, aby bližší informace o přijímacím řízením měla i administrativní síla, která má přijímací řízení na starosti (v případě naší školy paní sekretářka).
Březen je měsíc relativně klidného období, kdy střední školy procházejí dodané podklady od jednotlivých uchazečů. Doporučuji jmenovat zadavatele přijímacího řízení, rovněž zajistit přijímací komise pro např. uchazeče – cizince, zajistit i tzv. pohotovost pro případ, že by někdo z jmenovaných pedagogů například onemocněl. Rovněž doporučuji kontrolu učeben (hodiny ve třídách, funkční osvětlení apod.), seznámit zadavatele s podmínkami zadávacího procesu aj.
Duben je měsícem velké stresové zátěže pro všechny zúčastněné přijímacího procesu – osvědčilo se nám neustále komunikovat, informace k přijímacímu řízení sdílet prostřednictvím webových stránek a instagramového účtu školy. Podstatné je plánování celého procesu, zejména s ohledem na možnosti školy – možné vyhlášení ředitelského volna, organizace exkurzí, přednášek mimo budovu školy v souvislosti s potřebným zajištěním počtu tříd, které jsou vyblokovány za účelem konání přijímacích zkoušek.
Květen slouží vyhodnocování výsledků přijímacího řízení, vypořádávání administrativních úkonů s tím souvisejících a zveřejňování finálních výsledků.
Doplňující tip (z formálního hlediska se nejedná o přijímací řízení)
V tuto chvíli úspěšným uchazečům o přijetí předáváme (elektronicky) mnoho informací potřebných k zajištění nového školního roku a jeho přípravě – např. volba dalšího cizího jazyka, osobní dotazníky (pro potřeby školní matriky).
V červnu pravidelně organizujeme konzultační schůzky pro žáky a jejich zákonné zástupce budoucích prvních ročníků. Seznámí se zde se svými třídními učiteli, předáváme informace o škole, o organizaci školního roku, o přípravách adaptačního kurzu, nabízíme prohlídku školy, je možnost se ptát a získávat další informace. Tímto okamžikem je pro nás proces přijímacího řízení u konce. Je evidentní, že je to proces mimořádný a výjimečný, nicméně všemi kroky, které podnikáme, přispíváme k co možná nejklidnějšímu průběhu.
Všem školám přeji čas a klid na pečlivou přípravu, všem zákonným zástupcům hodně sil a nadhledu, a všem uchazečům o studium na střední školy přeji, ať ve zdraví a s rozvahou zvládnou zásadní okamžiky svých studijních životů.
Tipy připravila Mgr. Lenka Vetýšková, ředitelka Gymnázia Vítězslava Nováka, Jindřichův Hradec. Do funkce nastoupila v náročném roce 2020 a pro zvládnutí manažersko-organizační práce si vede profesní deník. Čerpáme z jejích postřehů pro jednotlivé měsíce, třeba inspirují (nejen) začínající ředitele.