Sally Rooneyová: Intermezzo
Milí pedagogové, čtěme i knihy, které nám často neúprosně nastavují zrcadlo. Které nám mnohdy bortí pilíře našeho „světa“. Právě takto získané poznání mám totiž pomůže některé věci pochopit, a jiné třeba i změnit.
– – – – –
Peter a Ivan Koubkovi jsou bratři, které začínáme v románu Intermezzo sledovat bezprostředně po smrti jejich otce. Tento okamžik jako by nastartoval v jejich životech významné mezidobí. Čas uvědomování si sama sebe, rodinných vztahů, lásky, pracovních možností, rozvoje talentu. Kde ale leží hranice toho, co člověk může ještě unést?
Peter se zpočátku jeví jako úspěšný dublinský právník, s dobře nastartovanou kariérou, který vždy umí zasáhnout v krizi a vyřešit, co je potřebné. V milostném životě však zoufale tápe mezi dvěma ženami. Stále se stýká s dávnou láskou Sylvií, úspěšnou vysokoškolskou učitelkou, která se s ním kdysi rozešla po dopravní nehodě, jež jí obrátila život naruby a znemožnila mít děti i plnohodnotný sexuální život. Zároveň má milostný poměr se svéráznou a nevázanou studentkou Naomi. Snad je to její bezprostřednost, otevřenost a mládí, co ho k ní přitahuje tak, že si neumí pomoci.
Mladší bratr Ivan se na první pohled jeví jako samotář a podivín, který nedokáže vyřešit jednoduché věci, třeba se postarat o svého psa. Miluje šachy, jezdí po venkově hrát simultánní partie, jeho profesionální kariéra však stagnuje. Vše ale změní jeho setkání s o několik let starší Margaret, s níž rychle naváže intenzivní známost. Jejich vztah však působí nevšedně a oba vědí, že se budou muset vyrovnávat s předsudky ve svém okolí. Ty největší však paradoxně projeví právě Ivanův bratr Peter. A rozehrává se tak další intermezzo. Dokážou k sobě bratři najít cestu? Vyrovnají se se svými milostnými vztahy? Dokáže Ivan znovu nastartovat svou profesionální šachovou kariéru? Nebojte se na tyhle otázky Vám autorka v závěru románu odpoví.
Sally Rooneyová je považována za jednu z významných současných světových spisovatelek. Její díla umožňují čtenáři vstoupit do vztahového světa generace, která se narodila kolem roku 2000 a později. Ukazuje, jaké její příslušníci řeší problémy, s čím se v současném světě vyrovnávají, jak pohlížejí na některá témata, do jaké míry se liší od svých rodičů.
Na otázku, proč by si knihu Intermezzo měl přečíst pedagog – učitel, ředitel, vychovatel či asistent, lze tedy odpovědět poměrně snadno. Kniha ukazuje vnitřní život generace, která reprezentuje rodiče mnoha současných školních žáků. Jedince sebevědomé, ale zároveň tápající, uvažující v rodinném, ale i v široce společenském kontextu. Totéž mimochodem platí i pro mladé kolegy učitele, vychovatele, asistenty, kteří se postupně stávají součástí našich pedagogických sborů.
Intermezzo je velmi cenná a propracovaná sonda, na první pohled sledující dva bratry a část jejich životní cesty, ve skutečnosti je ale obrazem celé generace „mileniálů“ i společnosti, do níž jsou vrženi, společnosti plné předsudků, zášti i konzervativismu. Do společnosti, v níž nemusí být takové, jak se na první pohled zdá…
Rooneyová, S. Intermezzo. 1. vyd. Praha: Argo 2024, 284 s.
Tipy připravila PhDr. Jitka Kendíková, ředitelka ZŠ J. Gutha-Jarkovského, Praha 1, a Gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského.