Chetna Maro: Western Lane
Dívka Gópi žije v Londýně a ve volném čase hraje squash. Má dvě starší sestry Chúš a Monu a její rodina pochází z Indie. Rodinu postihne tragédie v podobě smrti maminky a dívky zůstávají samy s otcem. Se situací se všichni snaží nějak srovnat, a v tom jim právě nejvíce pomáhá sport. Tatínek je každý den vodí na kurty Western Lane, kde do úmoru trénují squash. Zároveň doma sledují videa se zápasy známých hráčů a rozebírají je. Nejnadanější a nejhouževnatější je právě Gópi, která celý příběh vypráví.
Zdánlivě jednoduchá story vypadá jako obyčejný příběh o sportu a tréninkovém procesu. Jenže příběh pod svým povrchem skrývá další vrstvy. V nich se pak můžeme najít různá palčivá témata. Především sledujeme velmi křehké vztahy v rodině, která žije v podstatě v cizí zemi, ale snaží se dodržovat některé tradice a etické normy. Z textu je cítit hluboká láska a obrovský vzájemný respekt mezi postavami, zároveň se však k sobě chovají poněkud odtažitě a neumí nebo nemohou mluvit o svých pocitech, tužbách a přáních, ale i obavách, smutku, strachu a opuštění. Právě squash je jakýmsi klíčovým tématem, spojovníkem jejich životů a katalyzátorem vztahů. Každá postava k němu však přistupuje jinak, protože ne každý může být stejně nadaný, úspěšný a výkonný. Ale ani účast na turnaji, ani vítězství v něm nemůže zaručit životní štěstí.
Britsko-indická spisovatelka Chetna Maroo předkládá knihou Western Lane čtenáři zdánlivě jednoduchý příběh napsaný z vypravěčské perspektivy mladé dívenky. Její styl je jednoduchý, avšak nenechme se mýlit! Nastoluje témata velmi vážná a citlivá. Myslím, že takový originální vnitřní pohled do života rodiny, která se ocitá v krizové situaci a zároveň žije mimo svou vlast, je velice užitečný. Můžeme ho vnímat jako nenápadnou psychologickou sondu do duše v zásadě vrcholově sportující dívky, pro kterou je squash i možností alespoň na kurtu zapomenout na smrt milované maminky.
Z těchto důvodů může být velmi přínosným textem pro pedagogy, jež se velmi často setkávají s mladými lidmi, kteří se vyrovnávají se smrtí v rodině, vyrůstají v odlišném jazykovém a kulturním prostředí, soustředí se na sport či jiný zájem. Nejde o text složitý, ale mnohovrstevný a velice podnětný v tom, jak mnohé věci skrývá pod povrchem. To čtenář musí pochopit, jinak bude knihu vnímat pouze jako jednoduchý příběh o tom, kam až to může ve sportu dotáhnout dívka díky tréninkovým metodám otce. Pro učitele, ale i další pedagogické pracovníky, kteří pracují s mladou generací, jde o text velmi poučný, křehký a svým osobitým způsobem něžný. Nutí k zamyšlení nad kulturními rozdíly, nad vztahy v rodinách, nad problematikou dospívání, ale i ekonomickou situací některých lidí. Otevírá svět pro mnohé neznámý, ale myslím, že by právě do takových světů měli učitelé směle nahlížet, či do nich dokonce aktivně vstupovat.
Maroo, CH. Western Lane. 1. vyd. Praha: Prostor 2024, 192 s.
Tipy připravila PhDr. Jitka Kendíková, ředitelka ZŠ J. Gutha-Jarkovského, Praha 1, a Gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského.