Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Paní kuchařka dala výpověď z pracovního poměru, výpovědní doba skončí na konci prosince. Můžeme určit, že ve výpovědní době bude čerpat dovolenou? Paní kuchařka čerpat dovolenou nechce, stojí o proplacení nevyčerpané dovolené.
Odpověď:
Čerpání dovolené zásadně určuje zaměstnavatel, s výjimkou dvou „marginálních“ případů uvedených v § 217 odst. 5 a § 218 odst. 4 zákoníku práce.
I když zaměstnavatel určuje čerpání dovolené podle písemného rozvrhu čerpání dovolené (§ 217 odst. 1 zákoníku práce), může určit čerpání dovolené i mimo písemný rozvrh, a to v návaznosti na aktuální situaci zaměstnavatele nebo zaměstnance.
Závěr: Paní kuchařka nemůže určovat, zda bude, nebo nebude čerpat dovolenou. Toto oprávnění náleží zaměstnavateli.
Nad rámec dotazu upozorňuji na dvě skutečnosti:
- I v případě tohoto určení čerpání dovolené je nutné použít pravidlo dané § 217 odst. 1 zákoníku práce: Dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se se zaměstnancem nedohodne na kratší době.
- Zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na dobu některých překážek v práci. K nim patří
- doba, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným,
- doba, kdy zaměstnanec vykonává vojenské cvičení nebo službu v operačním nasazení,
- doba, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na otcovské nebo rodičovské dovolené.
Na dobu ostatních překážek v práci na straně zaměstnance smí zaměstnavatel určit čerpání dovolené jen na jeho žádost (viz § 217 odst. 4 zákoníku práce).