PORADNA – kratší pracovní doba

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Učitel pracuje v rámci kratší pracovní doby a také je odměňován za kratší pracovní dobu (za úvazek 0,45). Tato práce a odměňování odpovídá mzdovému výměru, na který se odkazuje pracovní smlouva. V pracovní smlouvě se o úvazku nic neuvádí. Je to tak v pořádku?

puškinová

Odpověď:

Ne, tento postup není správný. Je nutné postupovat podle § 80 zákoníku práce: Kratší pracovní doba pod rozsah stanovený v § 79 [tj. pod rozsah 40 hodin týdně – doplněno autorkou] může být sjednána pouze mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Pojmy „sjednáno“, „sjednat“ vyjadřují uzavření dohody. Je nutné je odlišovat od pojmů „stanovení“, „stanovit“, které označují jednostranné právní jednání (např. zaměstnavatele).

Kratší pracovní dobu je nezbytné skutečně sjednat, tj. uzavřít dohodu zaměstnavatele a zaměstnance. Mzdový výměr takovou dohodou není.

Proto má učitel uvedený v dotazu pracovat 40 hodin týdně a má být odměňován za 40 hodin práce týdně. Pokud by měl pracovat kratší dobu, musí být uzavřena dohoda zaměstnance a zaměstnavatele o kratší pracovní době.

Předplaťte si náš Týdeník pro vedení škol

Od 1. 1. 2023 Vám každé pondělí zašleme profesní newsletter nabitý čerstvými aktualitami, tipy, radami, doporučeními a poradnou.

Chráníme Vaše osobní údaje. Můžete si to sami ověřit.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Mentoring právo

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

PORADNA – kratší pracovní doba

Kontaktujte nás