PORADNA – státní svátek a „přespočetné hodiny“

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Příští týden je státní svátek (28. 9.) a já jsme zapomněla, jak se počítají „přespočetné hodiny“, pokud na daný týden připadne svátek. Můžete nám poradit? Jsme mateřská škola zřízená obcí, příspěvková organizace.

puškinová

Odpověď:

Podle § 348 odst. 1 písm. d) zákoníku práce se za výkon práce považuje doba, kdy zaměstnanec nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho mzda nebo plat nekrátí.

Pro praxi mateřské školy lze jednoduše konstatovat, že

  • ve středu 28. 9. pedagog nebude pracovat, a proto ani nebude vykonávat přímou pedagogickou činnost s dětmi,
  • hodiny přímé pedagogické činnosti připadající na středu 28. 9. se však na základě zákoníku práce považují za odpracované (jako by pedagog vykonal přímou pedagogickou činnost připadající na tento den).


V týdnu od 26. 9. do 2. 10. 2022 se doba přímé pedagogické činnosti připadající na středu 28. 9. počítá tak, jako by byla odpracována (jako by pedagog pracoval s dětmi). Pokud v tomto týdnu např. učitel mateřské školy vykoná práci „přes počet“ 31 hodin přímé pedagogické činnosti (a to i díky tomu, že se doba přímé pedagogické činnosti připadající na středu 28. 9. chápe tak, jako by učitel mateřské školy pracoval), vykoná práci odměňovanou dvojnásobkem průměrného hodinového výdělku.

Předplaťte si náš Týdeník pro vedení škol

Od 1. 1. 2023 Vám každé pondělí zašleme profesní newsletter nabitý čerstvými aktualitami, tipy, radami, doporučeními a poradnou.

Chráníme Vaše osobní údaje. Můžete si to sami ověřit.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Mentoring právo

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

PORADNA – státní svátek a „přespočetné hodiny“

Kontaktujte nás