PORADNA – výpověď daná zaměstnanci

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Zaměstnanec byl vyslán na mimořádnou prohlídku. Přinesl lékařský posudek, ve kterém je uvedeno, že „je zdravotně nezpůsobilý“. Můžeme mu dát výpověď?

puškinová

Odpověď:

Jestliže posudek, který je výstupem mimořádné prohlídky, obsahuje posudkový závěr „je zdravotně nezpůsobilý“, nelze zaměstnanci dát výpověď.

Důvod spočívá v tom, že není uveden „správný“ posudkový závěr. Posudkový závěr „je zdravotně nezpůsobilý“ má lékař použít pouze v případě vstupní prohlídky. Lékař nemá použít tento posudkový závěr v případě mimořádné prohlídky.

Zaměstnavatel by mohl dát zaměstnanci výpověď, pokud by byl v posudku uveden posudkový závěr „pozbyl dlouhodobě zdravotní způsobilost k výkonu práce“. Tehdy by posudkový závěr odpovídal výpovědnímu důvodu dle § 52 písm. e) zákoníku práce.

Předplaťte si náš Týdeník pro vedení škol

Od 1. 1. 2023 Vám každé pondělí zašleme profesní newsletter nabitý čerstvými aktualitami, tipy, radami, doporučeními a poradnou.

Chráníme Vaše osobní údaje. Můžete si to sami ověřit.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Mentoring právo

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

PORADNA – výpověď daná zaměstnanci

Kontaktujte nás