PORADNA – zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Nová učitelka nám předala sdělení, podle kterého ukončuje pracovní poměr ve zkušební době. Musíme s tím souhlasit? Nemáme za ni náhradu.

puškinová

Odpověď:

Zrušit pracovní poměr ve zkušební době může zaměstnavatel i zaměstnanec. Pokud ve zkušební době zaměstnanec písemně sdělil zaměstnavateli, že k určitému dni zrušuje pracovní poměr, postupuje podle § 66 zákoníku práce.

Zaměstnavatel musí zrušení pracovního poměru ve zkušební době respektovat. Nejedná se o žádost zaměstnance, které by zaměstnavatel vyhověl, nebo nevyhověl.

Předplaťte si náš Týdeník pro vedení škol

Od 1. 1. 2023 Vám každé pondělí zašleme profesní newsletter nabitý čerstvými aktualitami, tipy, radami, doporučeními a poradnou.

Chráníme Vaše osobní údaje. Můžete si to sami ověřit.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Mentoring právo

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

PORADNA – zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Kontaktujte nás