VÝBĚR Z DOTAZŮ: elektronický „předzápis“ v mateřské škole

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

V naší mateřské škole bude od 17. 4. do 1. 5. elektronický „předzápis“. Údaje z „předzápisu“ se budou propisovat do přihlášky, a pak do rozhodnutí. Dne 3. 5. 2023 bude probíhat zápis spojený s dnem otevřených dveří. Mám dva dotazy:

1. Při zkoušce „předzápisu“ jsme zjistili, že systém požaduje rodné číslo dítěte. Pak se rodné číslo dítěte objevuje v přihlášce. Je to v pořádku?

2. Jak máme postupovat, pokud na zápis přijde rodič, který nepoužil „předzápis“ a přinesl si vlastní přihlášku? Jak máme postupovat, pokud rodič použil „předzápis“, ale nevytiskl si přihlášku?

puškinová

Odpověď:

1. Rodné číslo obsažené v přihlášce

Pomocí přihlášky mají být získávány údaje nezbytné pro rozřazení uchazečů podle kritérií přijímání a pro sestavení přezkoumatelného rozhodnutí.

Údaj, který je v tomto ohledu potřebný, je datum narození uchazeče. Údaj, který mateřská škola (správní orgán) nepotřebuje, je rodné číslo. Proto není vhodné, aby se na přihlášce ke vzdělávání uvádělo rodné číslo.

Rodné číslo bude škola následně zjišťovat pouze u těch uchazečů, kteří budou přijati a kteří se stanou dětmi mateřské škole (rodné číslo bude zapsáno do školní matriky).

2. Možnosti podání přihlášky

Je nutné vycházet ze skutečnosti, že využití „předzápisu“ není pro zákonné zástupce uchazečů povinné.

Jestliže zákonný zástupce uchazeče využije „předzápis“ a vygenerovanou přihlášku nevytiskne, vytiskne ji škola. Zákonný zástupce vygenerovanou přihlášku podepíše a podá. Pokud však zákonný zástupce přinese např. vlastnoručně napsanou přihlášku, trvá na jejím podání a nechce využít vygenerovanou přihlášku z „předzápisu“, má právo podat vlastnoručně sepsanou přihlášku.

Jestliže zákonný zástupce uchazeče vůbec nevyužije „předzápis“, musí škola akceptovat přihlášku, kterou samostatně sestaví, napíše a vlastnoručně podepíše.

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: elektronický „předzápis“ v mateřské škole

Kontaktujte nás