Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
V pracovní smlouvě speciální pedagožky jsme uvedli „úvazek: 1,0, tj. 20 hodin přímé pedagogické činnosti“. V následujícím školním roce chci stanovit její týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti na 24 hodin. Mohu to udělat? Jsme veřejná škola, vztahuje se na nás nařízení vlády č. 75/2005 Sb.
Odpověď:
Obecně skutečně platí, že týdenní rozsah hodin přímé pedagogické činnosti stanoví ředitel školy pedagogickému pracovníkovi na období školního vyučování nebo na pololetí školního vyučování (§ 23 odst. 1 zákona o pedagogických pracovnících). Stanovení týdenního rozsahu přímé pedagogické činnosti je jednostranným právním jednáním. Pokud jej ředitel využije, stanoví týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti
- ve veřejné škole v rozpětí daném nařízením vlády č. 75/2005 Sb., ve znění pozdějších předpisů,
- ve veřejné škole s využitím „konta odpočtů“ v případě zástupce ředitele nebo vedoucího učitele praktického vyučování,
- v soukromé nebo církevní škole podle svého uvážení.
V dotazu se však popisuje jiná situace. Zaměstnavatel se zaměstnancem sjednal, dohodl v pracovní smlouvě, že při týdenní pracovní době 40 hodin (úvazek 1,0) činí týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti 20 hodin.
To, co bylo sjednáno, dohodnuto v pracovní smlouvě (tj. je výsledkem konsensu smluvních stran), lze změnit pouze dohodou, smlouvou (tj. opět na základě konsensu smluvních stran). Změnu nelze provést jednostranným právním jednáním.
Závěr: Zaměstnanec (speciální pedagožka) i zaměstnavatel (právnická osoba vykonávající činnost školy) musí ctít sjednaný obsah pracovní smlouvy. Proto ředitel nemůže speciální pedagožce jednostranně stanovit týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti, který je v rozporu s ujednáním pracovní smlouvy. Zaměstnavatel a zaměstnanec se mohou dohodnout na změně obsahu pracovního poměru a dohodnout změnu obsahu pracovní smlouvy.