VÝBĚR Z DOTAZŮ: odvolání zástupce ředitele

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Kvůli novele nařízení vlády č. 75/2005 Sb. musíme snížit počet zástupců ředitele. Pokud zástupce ředitele odvolám, znamená to, že se mu bez nějakého dalšího úkonu „oživuje“ dříve uzavřená pracovní smlouva?

puškinová

Odpověď:

Nikoli. Jmenování na vedoucí pracovní místo je změnou obsahu pracovního poměru. Jejím důsledkem je, že do budoucna vyvolává právní důsledky jen jmenování a z pracovní smlouvy již nevyplývají právní důsledky. To znamená, že pracovní smlouvu nelze po odvolání zaměstnance „oživit“. Odvolaný zaměstnanec proto nemá jistotu, že se „vrátí“ na druh práce, který byl sjednán v pracovní smlouvě.


V uvedeném případě je nutné si uvědomit, že odvoláním z pracovního místa vedoucího zaměstnance pracovní poměr nekončí a zaměstnavateli vzniká „nabídková povinnost“. Obojí je upraveno v § 73a odst. 2 zákoníku práce: Odvoláním nebo vzdáním se pracovního místa vedoucího zaměstnance pracovní poměr nekončí; zaměstnavatel je povinen tomuto zaměstnanci navrhnout změnu jeho dalšího pracovního zařazení u zaměstnavatele na jinou práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci. Jestliže zaměstnavatel nemá pro zaměstnance takovou práci, nebo ji zaměstnanec odmítne, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele a současně platí, že je dán výpovědní důvod podle § 52 písm. c); odstupné poskytované zaměstnanci při organizačních změnách náleží jen v případě rozvázání pracovního poměru po odvolání z místa vedoucího zaměstnance v souvislosti se zrušením tohoto místa v důsledku organizační změny.

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: odvolání zástupce ředitele

Kontaktujte nás