PORADNA – prodloužení zkušební doby

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Od 1. 1. 2023 u nás pracuje nová vedoucí školní jídelny. Sjednali jsme 3měsíční zkušební dobu, kterou bych chtěl jako ředitel školy využít. Vedoucí školní jídelny je však v pracovní neschopnosti a obávám se, že bude v pracovní neschopnosti až do konce března. Mám šanci zrušit pracovní poměr ve zkušební době?

puškinová

Odpověď:

Na úvod zdůrazňuji, že situace popsaná v dotazu se týká zrušení pracovního poměru ve zkušební době (§ 66 zákoníku práce), a nejedná se o rozvázání pracovního poměru výpovědí.

Není nutné se obávat, že 3měsíční zkušební doba nebo její podstatná část bude „vyplněna“ pracovní neschopností zaměstnance, a kvůli tomu zaměstnavatel nebude mít možnost využít zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Podle § 35 odst. 4 zákoníku práce platí: O dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.

Pracovní neschopnost vedoucí školní jídelny je dobou celodenních překážek v práci, a proto se o dobu pracovní neschopnosti, po kterou vedoucí školní jídelny nekonala práci v průběhu zkušební doby, zkušební doba prodlužuje.

Zaměstnavatel se však musí zaměřit na to, aby respektoval jedno omezení. Podle § 66 odst. 1 zákoníku práce zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

Závěr: Po uplynutí prvních 14 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti vedoucí školní jídelny zaměstnavatel může zrušit pracovní poměr ve zkušební době. Přitom využije skutečnosti, že zkušební doba se prodlužuje o dobu pracovní neschopnosti, po kterou vedoucí školní jídelny nekonala práci ve zkušební době.

Předplaťte si náš Týdeník pro vedení škol

Od 1. 1. 2023 Vám každé pondělí zašleme profesní newsletter nabitý čerstvými aktualitami, tipy, radami, doporučeními a poradnou.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Mentoring právo

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

PORADNA – prodloužení zkušební doby

Kontaktujte nás