VÝBĚR Z DOTAZŮ: prodloužení zkušební doby

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Od 1. 1. 2023 u nás pracuje nová vedoucí školní jídelny. Sjednali jsme 3měsíční zkušební dobu, kterou bych chtěl jako ředitel školy využít. Vedoucí školní jídelny je však v pracovní neschopnosti a obávám se, že bude v pracovní neschopnosti až do konce března. Mám šanci zrušit pracovní poměr ve zkušební době?

puškinová

Odpověď:

Na úvod zdůrazňuji, že situace popsaná v dotazu se týká zrušení pracovního poměru ve zkušební době (§ 66 zákoníku práce), a nejedná se o rozvázání pracovního poměru výpovědí.

Není nutné se obávat, že 3měsíční zkušební doba nebo její podstatná část bude „vyplněna“ pracovní neschopností zaměstnance, a kvůli tomu zaměstnavatel nebude mít možnost využít zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Podle § 35 odst. 4 zákoníku práce platí: O dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.

Pracovní neschopnost vedoucí školní jídelny je dobou celodenních překážek v práci, a proto se o dobu pracovní neschopnosti, po kterou vedoucí školní jídelny nekonala práci v průběhu zkušební doby, zkušební doba prodlužuje.

Zaměstnavatel se však musí zaměřit na to, aby respektoval jedno omezení. Podle § 66 odst. 1 zákoníku práce zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

Závěr: Po uplynutí prvních 14 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti vedoucí školní jídelny zaměstnavatel může zrušit pracovní poměr ve zkušební době. Přitom využije skutečnosti, že zkušební doba se prodlužuje o dobu pracovní neschopnosti, po kterou vedoucí školní jídelny nekonala práci ve zkušební době.

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: prodloužení zkušební doby

Kontaktujte nás