Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Jsme základní škola, příspěvková organizace. Učitel v pátek odučil hodiny ve škole, a ještě se odpoledne zúčastnil školení. Proto mu vznikla práce přesčas (kterou nikdo nezpochybňuje). Učitel se s ředitelem dohodl na tom, že za práci přesčas bude čerpat náhradní volno. To mu bylo poskytnuto, ale učitel se ještě domáhá zaplacení „základního platu“. Říkal, že ve firmě, ve které pracoval, to takto fungovalo. Má pravdu?
Odpověď:
Ne, zaměstnanec nemá pravdu a jeho omyl vyplývá ze skutečnosti, že je zvyklý na postup, který používá zaměstnavatel v neveřejné sféře.
Pokud je zaměstnanec odměňován mzdou, použije se § 114 odst. 1 zákoníku práce. To znamená, že náhradní volno se zaměstnanci poskytuje pouze místo příplatku za práci přesčas. Dosažená mzda za práci přesčas se zaměstnanci poskytuje.
U zaměstnance odměňovaného platem je právní úprava daná § 127 odst. 1 zákoníku práce. Náhradní volno se poskytuje místo celého platu, tj. jak za úhrn poměrných částí vymezených složek platu (platového tarifu, osobního a zvláštního příplatku a příplatku za práci ve ztíženém pracovní prostředí), tak za práci přesčas.