VÝBĚR Z DOTAZŮ: vedoucí učitel mateřské školy

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

V poslední době se opět hovoří o novele nařízení vlády č. 75/2005 Sb. Jsme základní a mateřská škola – příspěvková organizace a jedna z učitelek mateřské školy je vedoucí učitelkou. Má týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti 25 hodin (řídí mateřskou školu s 3 třídami). Pochopil jsem to správně, že by už nemohla mít 25 hodin?

puškinová

Odpověď:

Týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti vedoucího učitele mateřské školy uvedený v dotazu je zřejmě založen na následujícím současném znění § 3 odst. 1 nařízení vlády č. 75/2005 Sb., ve znění pozdějších předpisů: Pedagogickému pracovníkovi, který není jmenován do funkce zástupce ředitele školy, ale řídí některou ze škol, jejíž činnost daná právnická osoba vykonává, může ředitel školy snížit týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti až do výše stanovené tímto nařízením pro zástupce ředitele školy, kterou řídí. 

Pokud je tento předpoklad správný, pak skutečně platí, že vedoucímu učiteli mateřské školy podle očekávané novely nařízení vlády č. 75/2005 Sb., ve znění pozdějších předpisů, nelze snížit týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti (viz text vložený do elektronické knihovny připravované legislativy dne 9. 3. 2022 – rozklikněte).

Důvod spočívá v tom, že podle navrhované novely nařízení vlády č. 75/2005 Sb., ve znění pozdějších předpisů, je toto ustanovení zrušeno bez náhrady.

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: vedoucí učitel mateřské školy

Kontaktujte nás