Na dotaz odpovídají advokátka Petra Dolejšová a PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Jak postupovat, pokud chceme školu pojmenovat po slavné (už nežijící) osobnosti? Abychom vše provedli správně a nedostali se do nějakých lapálií? Na co myslet? Co zjistit? Jak to správně zařídit?
Odpověď:
Postup podle občanského zákoníku
Mgr. Petra Dolejšová
Jméno každého člověka je chráněno občanským zákoníkem. Po smrti potom jméno chrání kterákoliv z tzv. blízkých osob. Typicky to bývá pozůstalá rodina, manžel, partner, osoby, které se zesnulým člověkem sdílely domácnost.
Zákon vyžaduje, aby se i po smrti člověku vyjadřovala úcta. Pokud ale pojmenování dané školy nebude vůči zesnulému neuctivé (ať už pro cokoliv) – není důvod, aby se pozůstalá rodina vůči takovému použití jména jakkoliv bránila.
Pokud chce mít škola 100% jistotu, doporučila bych pozůstalou rodinu kontaktovat a předem se s nimi domluvit.
Při pojmenování školy je pak potřeba mít na paměti a splňovat i další regulaci, kterou dává veřejné právo, tedy například školský zákon.
Postup podle školského zákona
PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Školám (právnickým osobám a organizačním složkám státu vykonávajícím činnost školy nebo školského zařízení) MŠMT uděluje čestný název na návrh školy nebo školského zařízení. Přitom postupuje podle § 170 písm. e) školského zákona.
MŠMT zpracovalo a zpřístupnilo Informace k udělování čestného názvu škole nebo školskému zařízení (dostupné zde).