Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Chci se zeptat na vydání rozhodnutí, kterým se nepovoluje opakování ročníku. Ve škole jsme vždy rovnou vydali rozhodnutí. Kolega ze sousední školy mě upozornil, že musíme zajistit také nahlížení do spisu. Je to skutečně povinný krok?
Odpověď:
Vydání rozhodnutí ve správním řízení
Jestliže střední škola (svým ředitelem) rozhodne o nepovolení opakování ročníku, je rozhodnutí výsledkem správního řízení.
Možnost vyjádřit se k podkladům rozhodnutí
Podle § 36 odst. 3 správního řádu platí: „… musí být účastníkům před vydáním rozhodnutí ve věci dána možnost vyjádřit se k podkladům rozhodnutí; to se netýká žadatele, pokud se jeho žádosti v plném rozsahu vyhovuje, a účastníka, který se práva vyjádřit se k podkladům rozhodnutí vzdal.“
Jednoduše řečeno, pokud střední škola povolí opakování ročníku (tj. vyhoví žádosti v plném rozsahu), nemusí dát účastníkovi řízení (resp. jeho zákonnému zástupci) možnost vyjádřit se k podkladům rozhodnutí před vydáním rozhodnutí.
Jestliže střední škola nepovolí opakování ročníku (tj. nevyhoví žádosti v plném rozsahu), musí dát účastníkovi řízení (resp. jeho zákonnému zástupci) možnost vyjádřit se k podkladům rozhodnutí před vydáním rozhodnutí.
Nahlížení do spisu
Od „možnosti vyjádřit se k podkladům rozhodnutí“ je nutné odlišovat „nahlížení do spisu“.
S určitým zjednodušením lze konstatovat, že účastníci a jejich zástupci mají právo nahlížet do spisu kdykoli v průběhu řízení a také v případě, že je rozhodnutí ve věci již v právní moci.
Závěr
V situaci popsané v dotazu je podstatné, aby
- správní orgán (škola) informoval účastníka řízení (resp. jeho zákonného zástupce) o možnosti vyjádřit se k podkladům rozhodnutí před vydáním rozhodnutí (v určité dny a v určitých hodinách),
- účastníkovi řízení (resp. jeho zákonnému zástupci) toto vyjádření umožnil,
- vyjádření k podkladům rozhodnutí (pokud bude toto právo využito) zapsal a bral v potaz při rozhodování o povolení nebo nepovolení opakování ročníku.