VÝBĚR Z DOTAZŮ: pedagogický pracovník na DPP – doba výkonu práce

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Už krátce po zahájení tohoto školního roku musíme zajistit zástup za jednoho kolegu v asi dlouhodobé pracovní neschopnosti. Chceme s vychovatelem zastupujícím tohoto dlouhodobě nemocného kolegu uzavřít DPP. Kolik hodin práce musíme v DPP sjednat? Je to jen počet přímé pedagogické činnosti, nebo součet přímé a nepřímé pedagogické činnosti?

puškinová

Odpověď:

I pedagogický pracovník (zde vychovatel) vykonávající činnost na základě DPP má v pracovní době vykonávat přímou a tzv. nepřímou pedagogickou činnost, a to dle § 22a odst. 1 zákona o pedagogických pracovnících.

Jednoduše řečeno, u pedagogického pracovníka, který vykonává práci na základě DPP, nelze vyžadovat jen výkon přímé pedagogické činnosti. Tento zaměstnanec je povinen v rámci pracovní doby konat i tzv. nepřímou pedagogickou činnost.

Odsud plyne, že počet hodin práce sjednané v DPP musí být součtem přímé a tzv. nepřímé pedagogické činnosti pedagogického pracovníka.

Nad rámec dotazu upozorňuji, že s účinností od 1. 10. 2023 je zaměstnavatel povinen zaměstnanci činnému v rámci DPP, DPČ předem rozvrhnout pracovní dobu dle § 74 odst. 2 zákoníku práce: Při výkonu práce na základě dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti je zaměstnavatel povinen předem rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu v písemném rozvrhu pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 3 dny před začátkem směny nebo období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: pedagogický pracovník na DPP – doba výkonu práce

Kontaktujte nás