Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
V modelové situaci v týdeníku 33/2023 se píše o rozvržení pracovní doby. Můžete uvést nějaký jednoduchý příklad, jak má takové rozvržení vypadat?
Odpověď:
Výchozí situace a důležité právní normy
V modelové situaci byla popsána situace učitele základní školy s „úvazkem 0,5“ a týdenním rozsahem přímé pedagogické činnosti 11 hodin, jehož celou pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel.
Pro připomenutí uvádím právní normy, kterými se zaměstnavatel ve veřejné škole řídí:
§ 84 zákoníku práce: Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.
§ 88 odst. 1 zákoníku práce: Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby.
§ 3 odst. 3 vyhlášky č. 263/2007 Sb.: Při rozvržení pracovní doby do směn rozvrhne ředitel školy nebo školského zařízení současně též přímou pedagogickou činnost
Níže příklad písemného rozvrhu týdenní pracovní doby a rozvržení přímé pedagogické činnosti.
Jiný možný postup
Zaměstnavatel může vyhotovit dva dokumenty:
- samostatný písemný rozvrh týdenní pracovní doby,
- samostatný dokument, ve kterém bude v rámci směny rozvržena přímá pedagogická činnost.