Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Mají učitelé ZUŠ právo na volno na samostudium? Pokud ano, jak se počítá od 1. 9. 2023?
Odpověď:
Právo učitelů ZUŠ na dny volna na samostudium
Ano, i učitelé ZUŠ zřízené ministerstvem, krajem, obcí nebo svazkem obcí mají právo na dny volna na samostudium podle § 24 zákona o pedagogických pracovnících.
Pokud se jedná o ZUŠ soukromou nebo církevní, právo na dny volna na samostudium není vymezeno § 24 zákona o pedagogických pracovnících. Soukromá nebo církevní ZUŠ však může pedagogickým pracovníkům „dobrovolně“ poskytovat volno na samostudium.
Shodný výpočet dnů volna na samostudium do 31. 8. i od 1. 9. 2023
Od 1. 9. 2023 se stejně jako dříve počítá počet dnů volna na samostudium v případě pedagogického pracovníka,
a) jehož pracovní poměr trvá celý školní rok a současně jeho pracovní doba činí 40 hodin,
b) jehož pracovní poměr netrvá celý školní rok a současně jeho pracovní doba činí 40 hodin,
c) jehož pracovní poměr trvá celý školní rok a současně jeho pracovní doba je kratší než 40 hodin.
Pokud například u pedagogického pracovníka A trvá pracovní poměr celý školní rok (12 měsíců) a jeho týdenní pracovní doba činí 40 hodin (úvazek 1,0), počet dnů volna na samostudium není nutné vypočítávat, protože je dán přímo § 24 odst. 7 větou první zákona o pedagogických pracovnících. Počet dnů volna na samostudium činí 12 pracovních dnů.
Pokud například u pedagogického pracovníka B trvá pracovní poměr 10 měsíců a jeho týdenní pracovní doba činí 40 hodin (úvazek 1,0), počet dnů volna na samostudium představuje 10 pracovních dnů (za každý měsíc pracovního poměru přísluší 1 pracovní den volna na samostudium).
Pokud například u pedagogického pracovníka C trvá pracovní poměr 12 měsíců a jeho pracovní doba činí 20 hodin (úvazek 0,5), počet dnů volna na samostudium představuje 6 pracovních dnů (12 x 0,5 = 6 dnů).
Nový výpočet dnů volna na samostudium od 1. 9. 2023
Nově je od 1. 9. 2023 zpřesněn způsob výpočtu v případě souběhu důvodů „krácení“ počtu dnů volna na samostudium.
Například u pedagogického pracovníka D trvá pracovní poměr 10 měsíců a jeho týdenní pracovní doba činí 20 hodin (úvazek 0,5). V tomto případě se sníží rozsah volna k samostudiu podle důvodu, který z hlediska snížení jeho rozsahu převažuje (§ 24 odst. 7 zákona o pedagogických pracovnících).
Důvod snížení č. 1 a jeho výsledek: V případě snížení podle doby trvání pracovního poměru (10 měsíců) je rozsah dnů volna na samostudium zkrácen na 10 pracovních dnů.
Důvod snížení č. 2 a jeho výsledek: V případě snížení podle kratší pracovní doby (20 hodin, úvazek 0,5) je rozsah dnů volna na samostudium zkrácen na 6 pracovních dnů.
Z hlediska snížení rozsahu převažuje důvod č. 2, tj. „krácení“ podle kratší pracovní doby. Proto počet dnů volna na samostudium pedagogického pracovníka D činí 6 pracovních dnů.