VÝBĚR Z DOTAZŮ: práce pedagogického pracovníka se žáky na soutěži

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Kolegyně jela se žáky na soutěž ve sborovém zpěvu a tuto práci si vykázala jako přespočetné hodiny. Jedná se o přespočetné hodiny? Mají být proplaceny?

puškinová

Odpověď:

Na úvod je vhodné připomenout § 132 zákoníku práce: Pedagogickému pracovníkovi přísluší za hodinu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické činnosti nebo přímé pedagogicko-psychologické činnosti vykonávané přímým působením na vzdělávaného, kterým uskutečňuje výchovu a vzdělávání na základě zvláštního zákona (zdůrazněno autorkou), kterou vykonává nad rozsah hodin stanovený ředitelem školy, ředitelem školského zařízení nebo ředitelem zařízení sociálních služeb podle zvláštního právního předpisu, příplatek ve výši dvojnásobku průměrného hodinového výdělku.

Z uvedené normy zákoníku práce je zřejmé, že jako „přespočetné hodiny“ lze odměnit pouze ty hodiny, kterými se uskutečňuje výchova a vzdělávání podle zvláštního zákona, a to školského zákona.

Vzdělávání podle školského zákona je vzděláváním podle ŠVP realizovaným ve vyučovacích hodinách (případně v rozdělených nebo spojených vyučovacích hodinách).

Z dotazu není jasné, zda se na soutěži ve sborovém zpěvu realizoval ŠVP. Je však zřejmé, že činnost učitele a žáků neprobíhala ve vyučovacích hodinách.

Proto pro učitele činnost s žáky na soutěži není přímou pedagogickou činností, ale činností související s přímou pedagogickou činností. Za tuto práci není odměněn v rámci „přespočetných hodin“, ale „standardním“ platem.

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: práce pedagogického pracovníka se žáky na soutěži

Kontaktujte nás