Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Je někde v zákoníku práce napsáno, že si zaměstnanec nemusí vybrat dovolenou v kalendářním roce? Že si ji může tzv. přetáhnout do dalšího roku?
Odpověď:
Ano, ustanovení § 218 odst. 2 zákoníku práce obsahuje následující pravidlo: S přihlédnutím k oprávněným zájmům zaměstnance lze na základě jeho písemné žádosti část dovolené za kalendářní rok, na kterou vzniklo právo v příslušném kalendářním roce a která přesahuje 4 týdny a u pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol 6 týdnů, převést do následujícího kalendářního roku.
Z uvedeného ustanovení plyne:
a) Převod dovolené má nastat z iniciativy zaměstnance. Zaměstnanec musí o převod části dovolené písemně požádat.
b) Zaměstnavatel nemusí žádosti zaměstnance vyhovět.
c) Zaměstnanec (nepedagogický pracovník) by měl v kalendářním roce vyčerpat alespoň 4 týdny dovolené, zbývající část (tj. část přesahující 4 týdny) lze převést do následujícího kalendářního roku.
d) Zaměstnanec (pedagogický pracovník) by měl v kalendářním roce vyčerpat alespoň 6 týdnů dovolené, zbývající část (tj. část přesahující 6 týdnů) lze převést do následujícího kalendářního roku.
Uvedený postup není v rozporu s § 218 odst. 1 zákoníku práce, podle kterého je zaměstnavatel povinen určit dovolenou zaměstnanci k čerpání tak, aby ji vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém na ni zaměstnanci vzniklo právo.
Pokud zaměstnavatel část dovolené převede do následujícího kalendářního roku, v následujícím kalendářním roce určí tuto převedenou dovolenou zaměstnanci k čerpání.