VÝBĚR Z DOTAZŮ: prokázání znalosti českého jazyka

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Chceme uzavřít pracovní smlouvu na vychovatele školní družiny s šikovnou paní – cizinkou. Umí docela dobře česky, ale nemá zkoušku na úrovni B2. Může si dodělat zkoušku z českého jazyka na úrovni B2 v průběhu pracovního poměru, asi v prvním pololetí školního roku 2023/2024? Doplňuji, že ji nelze zařadit do žádné skupiny uvedené v § 4 odst. 4 zákona o pedagogických pracovnících.

puškinová

Odpověď:

Na úvod připomínám, že podle § 3 odst. 1 písm. e) zákona o pedagogických pracovnících může být pedagogickým pracovníkem ten, kdo splňuje předpoklad prokázání znalosti českého jazyka, není-li dále stanoveno jinak.

V zákoně o pedagogických pracovnících je skutečně „dále stanoveno jinak“. Proto znalost českého jazyka nemusí prokazovat každý pedagogický pracovník, ale pouze ten, který získal odbornou kvalifikaci stanovenou zákonem o pedagogických pracovnících v jiném vyučovacím jazyce než českém (§ 4 odst. 1 zákona o pedagogických pracovnících).

Současně zákon o pedagogických pracovnících vymezuje „výjimky“ z povinnosti prokázat znalost českého jazyka, a to v § 4 odst. 4.

Snimek obrazovky 2023 09 17 v 12.30.46

Z dotazu plyne, že uchazečka o zaměstnání s druhem práce „vychovatelka školní družiny“ získala odbornou kvalifikaci stanovenou zákonem o pedagogických pracovnících v jiném vyučovacím jazyce než českém.

Současně z dotazu plyne, že ji nelze zařadit do žádné skupiny uvedené v § 4 odst. 4 zákona o pedagogických pracovnících.

V tomto případě platí, že vychovatelka školní družiny musí splnit předpoklad prokázání znalosti českého jazyka dříve, než začne konat práci vychovatelky školní družiny.

Zaměstnavatel nemůže postupovat tak, že uvedené vychovatelce školní družiny umožní výkon práce pedagogického pracovníka s tím, že doloží znalost českého jazyka později.

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: prokázání znalosti českého jazyka

Kontaktujte nás