VÝBĚR Z DOTAZŮ: zařazení do platového stupně po novele zákona o pedagogických pracovnících

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Již v minulosti naše vychovatelka školní družiny měla ještě jednu pracovní smlouvu na učitelku 1. stupně ZŠ. Byla odborně nekvalifikovaná a vždy učila pouze 4 hodiny výtvarné výchovy.

Jako učitelka 1. stupně ZŠ byla a je zařazená do 12. platové třídy. Protože je absolventkou bakalářského studia vychovatelství, odečítali jsme jí ze započitatelné praxe 2 roky praxe.

Po novele zákona o pedagogických pracovnících (od 1. 9. 2023) je paní učitelka odborně kvalifikovaná jako učitel 1. stupně ZŠ jen pro výuku předmětů uměleckého zaměření. Znamená to, že už jí jako odborně kvalifikovanému učiteli 1. stupně ZŠ jen pro výuku předmětů uměleckého zaměření nebudeme odečítat 2 roky praxe?

puškinová

Odpověď:

Nezměněný odpočet let praxe

Paní učitelka je od 1. 9. 2023 odborně kvalifikovaná jako učitel prvního stupně ZŠ jen pro výuku odpovídajících předmětů tělovýchovného nebo uměleckého zaměření [§ 7 odst. 1 písm. f) zákona o pedagogických pracovnících].

Tato skutečnost však nemá vliv na odměňování podle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů. Jednoduše řečeno, zaměstnanci se nezapočítává praxe a nezařazuje se do platového stupně podle toho, zda je, nebo není odborně kvalifikovaný.

Proto se odborně kvalifikované učitelce 1. stupně ZŠ jen pro výuku předmětů tělovýchovného nebo uměleckého zaměření i nadále odečítají 2 roky praxe dle § 4 odst. 7 písm. d) nařízení vlády č. 341/2017 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Paní učitelce (nyní již odborně kvalifikované pro výuku předmětů tělovýchovného nebo uměleckého zaměření na 1. stupni ZŠ) by se neodečítaly 2 roky praxe, pokud by absolvovala magisterský studijní program.

Změna v oblasti rozvázání pracovního poměru výpovědí

Pokud je paní učitelka zaměstnána jako učitel 1. stupně ZŠ jen pro výuku předmětů uměleckého zaměření a je od 1. 9. 2023 odborně kvalifikovaná, nelze jí od 1. 9. 2023 dát výpověď pro nesplňování předpokladů stanovených právními předpisy pro výkon sjednané práce [§ 52 písm. f) zákoníku práce].

 

 

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: zařazení do platového stupně po novele zákona o pedagogických pracovnících

Kontaktujte nás