VÝBĚR Z DOTAZŮ: vychovatel domova mládeže – pracovní poměr na dobu určitou

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

S vychovatelem domova mládeže jsme uzavřeli pracovní poměr na dobu určitou, a to rovnou na 3 roky (od 1. 6. 2020 do 31. 5. 2023). Vychovatel se osvědčil a chceme, aby v práci pokračoval. Můžeme s ním ke dni 1. 6. 2023 prodloužit pracovní poměr na dobu určitou, pokud jsme zatím neprodloužili pracovní poměr ani jednou? Z jednoho semináře o novele zákona pedagogických pracovnících jsem pochopil, že by to bylo možné.

puškinová

Odpověď:

Ke dni 1. 6. 2023 se stále používá speciální právní úprava daná § 23a odst. 3 zákona o pedagogických pracovnících, podle které celková doba trvání pracovního poměru na dobu určitou pedagogického pracovníka mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout ode dne vzniku prvního pracovního poměru 3 roky.

Pokud by zaměstnavatel ke dni 1. 6. 2023 prodloužil pracovní poměr na dobu určitou, celková doba trvání pracovního poměru na dobu určitou by přesáhla 3 roky. Proto ke dni 1. 6. 2023 nelze využít (prvního) prodloužení/opakování pracovního poměru na dobu určitou.

Očekávaná novela zákona o pedagogických pracovnících (ke dni 11. 6. 2023 není publikovaná ve Sbírce zákonů) zrušuje ustanovení § 23a odst. 3 zákona o pedagogických pracovnících omezující celkovou dobu trvání pracovního poměru pedagogického pracovníka dobou 3 let. Důležité je, že toto ustanovení zákona o pedagogických pracovnících má nabýt účinnosti 1. 9. 2023. Proto je nelze použít ke dni 1. 6. 2023.

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: vychovatel domova mládeže – pracovní poměr na dobu určitou

Kontaktujte nás