VÝBĚR Z DOTAZŮ: zaokrouhlování dnů volna na samostudium

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

V novelizovaném zákoně o pedagogických pracovnících je uvedeno: Jestliže snížení rozsahu volna činí necelý den, zaokrouhlí se na půlden.

Jak máme zaokrouhlit dny volna na samostudium u dvou tělocvikářů, kteří pracují na částečný úvazek?

U tělocvikáře A vychází 1,1424 dne. Jedná se o učitele střední školy, jehož pracovní poměr trvá celý školní rok a učí 2 hodiny týdně. V minulých letech jsme mu poskytovali 1 den volna na samostudium.

U tělocvikáře B vychází 4,5708 dne. Jedná se o učitele střední školy, jehož pracovní poměr trvá celý školní rok a učí 8 hodin týdně. V minulých letech jsme mu poskytovali 4 dny volna na samostudium.

puškinová

Odpověď:

V případě učitele střední školy A, který učí 2 hodiny týdně, činí „úvazek“ 0,0952 (tj. týdenní pracovní doba je 3,808 hodiny).

Výsledkem snížení volna na samostudium je skutečně hodnota 1,1424 dne (12 x 0,0952 = 1,1424). Počet dnů volna na samostudium se vždy zaokrouhlí na půlden „směrem dolů“. V tomto případě na 1 den.

V případě učitele střední školy B, který učí 8 hodin týdně, činí „úvazek“ 0,3809 (tj. týdenní pracovní doba je 15,236 hodiny).

Výsledkem snížení volna na samostudium je hodnota 4,5708 dne (12 x 0,3809 = 4,5708). Počet dnů volna na samostudium se vždy zaokrouhlí na půlden „směrem dolů“. V tomto případě na 4,5 dne.

Závěr: Od 1. 9. 2023 (tj. od účinnosti novely zákona o pedagogických pracovnících) se nezmění počet dnů volna na samostudium učitele A. Tento počet představuje 1 den volna na samostudium. Od 1. 9. 2023 se změní počet dnů volna na samostudium učitele B. Tento počet představuje 4,5 dne volna na samostudium.

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: zaokrouhlování dnů volna na samostudium

Kontaktujte nás