VÝBĚR Z DOTAZŮ: výše úplaty za předškolní vzdělávání od 1. 1. 2024 ve veřejné mateřské škole

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Víme, že od 1. 1. 2024 bude stanovovat úplatu za vzdělávání v mateřské škole zřizovatel. Chápu to správně, že stejně budeme muset zřizovateli chystat podklady, protože zřizovatel bude muset znát průměrné měsíční neinvestiční náklady mateřské školy? Nebo se změní způsob výpočtu úplaty?

puškinová

Odpověď:

V současné době můžeme vycházet z očekávané novely vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání (rozklikněte), na základě které se má změnit způsob výpočtu měsíční výše úplaty za předškolní vzdělávání v mateřské škole.

V očekávaném novelizovaném § 6 odst. 1 vyhlášky č. 14/2005 Sb. se uvádí: Zřizovatel mateřské školy stanoví měsíční výši úplaty za předškolní vzdělávání (dále jen „úplata“) na období školního roku nejpozději do 30. června předcházejícího školního roku. Nestanoví-li zřizovatel měsíční výši úplaty v tomto termínu, zůstává měsíční výše úplaty na období dalšího školního roku stejná jako v předcházejícím školním roce. Ředitel mateřské školy informuje vhodným způsobem zákonné zástupce o výši úplaty.

V očekávaném novelizovaném § 6 odst. 2 vyhlášky č. 14/2005 Sb. je obsažena následující norma: Měsíční výše úplaty nesmí přesáhnout 8 % základní sazby minimální měsíční mzdy stanovené nařízením vlády upravujícím minimální mzdu, která je platná v době stanovení měsíční výše úplaty.

Dá se předpokládat, že zřizovatel bude i nadále spolupracovat s ředitelem mateřské školy a že jej budou zajímat neinvestiční náklady mateřské školy.

V rámci vlastního „výpočtu“ měsíční výše úplaty za předškolní vzdělávání však už bude zřizovatel „soběstačný“, protože bude vycházet z nařízení vlády, které stanoví minimální mzdu.

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: výše úplaty za předškolní vzdělávání od 1. 1. 2024 ve veřejné mateřské škole

Kontaktujte nás