Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Učitel ZŠ je dárcem krve. V týdnu od 16. 9. do 22. 9. daroval krev a den zůstal doma. Započítává se mu tato doba v daném týdnu jako přímá pedagogická činnost? Pokud v tomto týdnu odučil všechny zbývající hodiny přímé pedagogické činnosti, a ještě navíc suploval 2 hodiny, musíme tyto hodiny proplatit jako nadúvazkové hodiny?
Odpověď:
Překážka v práci na straně zaměstnance
Dárcovství krve patří mezi překážky v práci na straně zaměstnance (§ 191 až § 205 zákoníku práce), a to mezi překážky v práci z důvodu obecného zájmu [§ 203 odst. 2 písm. d) zákoníku práce].
Doba, která se považuje za výkon práce
Podle § 348 odst. 1 písm. a) zákoníku práce se za výkon práce považuje doba, kdy zaměstnanec nepracuje pro překážky v práci, s výjimkou doby pracovního volna poskytnutého na žádost zaměstnance, bylo-li předem sjednáno jeho napracování, a doby, po kterou byla práce přerušena pro nepříznivé povětrnostní vlivy.
Dárcovství krve je překážkou v práci, a proto se považuje za výkon práce. V praxi základní školy to znamená, že se považuje za výkon přímé pedagogické činnosti.
„Nadúvazkové“ hodiny
Jestliže v daném týdnu
- souhrn hodin, které učitel základní školy skutečně vykonal, a hodin, které se považují za výkon práce, činí 22 hodin, a dále
- tento učitel „suploval“ (konal přímou pedagogickou činnost) 2 hodiny,
- tyto 2 hodiny jsou „nadúvazkovými“ hodinami a je nutné je odměnit podle § 132 zákoníku práce.
§ 132 Příplatek za přímou pedagogickou činnost nad stanovený rozsah Pedagogickému pracovníkovi přísluší za hodinu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické činnosti nebo přímé pedagogicko-psychologické činnosti vykonávané přímým působením na vzdělávaného, kterým uskutečňuje výchovu a vzdělávání na základě zvláštního zákona, kterou vykonává nad rozsah hodin stanovený ředitelem školy, ředitelem školského zařízení nebo ředitelem zařízení sociálních služeb podle zvláštního právního předpisu, příplatek ve výši dvojnásobku průměrného hodinového výdělku. |