V průběhu školy v přírodě nebo exkurze se mění zaběhnuté pracovní podmínky. Přinášíme Vám 5 tipů, pomocí kterých zkontrolujete jejich plánování i průběh.
1. Změna rozvržení pracovní doby: Pokud má zaměstnanec (i pedagogický pracovník) v určitém týdnu konat práci (přímou i tzv. nepřímou pedagogickou činnost) v jinou dobu, zaměstnavatel zpracuje a zaměstnanci předá písemný rozvrh týdenní pracovní doby. V tomto dokumentu je sjednaná týdenní pracovní doba (např. 40 hodin, 20 hodin) v jednotlivých dnech rozvržena do směn.
2. Přestávka v práci na jídlo a oddech: Zaměstnavatel rozvrhne pracovní dobu tak, aby zaměstnanci byla poskytnuta přestávka v práci na jídlo a oddech nejméně 30 minut (nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce). Přestávka v práci na jídlo a oddech se neposkytuje tehdy, jde-li o práce, které nemohou být přerušeny.
3. Nepřetržitý denní odpočinek: Zaměstnavatel rozvrhne pracovní dobu tak, aby zaměstnanci byl poskytnut nepřetržitý denní odpočinek (alespoň 11 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích). Za určitých podmínek může být odpočinek může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích (viz § 90 odst. 2 zákoníku práce).
4. Nepřetržitý odpočinek v týdnu: Zaměstnavatel rozvrhne pracovní dobu tak, aby zaměstnanci byl poskytnut nepřetržitý odpočinek v týdnu (alespoň 24 hodin spolu s nepřetržitým denním odpočinkem, na který musí bezprostředně navazovat). Za určitých podmínek lze odpočinek zkrátit (viz § 92 odst. 4 zákoníku práce).
5. Příplatky nebo náhradní volno: Podle podmínek výkonu práce jsou zaměstnancům poskytnuty příplatek za noční práci, příplatek za práci v sobotu a neděli, plat nebo náhradní volno za práci přesčas, příplatek za rozdělenou směnu, příplatek za přímou pedagogickou činnost nad stanovený rozsah (tzv. přespočetné hodiny).
Z
Tipy připravila PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D., specialistka na školskou legislativu.