Výroční zpráva je signifikantní dokument každoročního zhodnocení a retrospektivního připomenutí školního roku. Jedná se o elementární evaluační dokument školy. Pro vypracování výroční zprávy existuje řada modelů. Domnívám se, že výroční zpráva, může mít svůj esprit a zajímavý potenciál díky relativně volné formě svojí tvorby a vizuálu.
Obsah a zpracování výroční zprávy o činnosti školy definuje vyhláška č. 15/2005 Sb., kterou se stanoví náležitosti dlouhodobých záměrů a výročních zpráv, ve znění pozdějších předpisů.
Výroční práce se zpracovává za uplynulý školní rok (s výjimkou základních údajů o hospodaření školy), tedy retrospektivně. Mechanismy pro její tvorbu jsou samozřejmě individuální a závisí na řediteli školy, jakým způsobem bude dávat pokyny pro vypracování jednotlivých částí, jak bude řídit a koordinovat její vznik, korektury, úpravy apod.
Na naší škole v rámci tvorby výroční zprávy jsem hlavní koordinátorkou pro sestavení, komplementaci, úpravu a komunikaci já z pozice vedení školy. Standardně úzce spolupracuji s předsedy předmětových komisí, se školním poradenským pracovištěm, s účtárnou školy apod. Díky dílčím zprávám o činnosti a aktualizacím údajů za daný školní rok můžu efektivně analyzovat a hodnotit sled důležitých událostí, které se během daného školního roku v životě školy odehrály.
Velmi často jsou naše zprávy o činnosti rozsáhlé, detailní a plní informační, hodnoticí, ale pro nás i vzpomínkovou funkci. Díky sdílení je výroční zpráva společným průsečíkem mezi uplynulým a novým školním rokem.
Na výroční zprávě začínáme pracovat v závěru školního roku, korektury, úpravy a vizualizace doplňuji během hlavních prázdnin a finální podobu dokončujeme v září nového školního roku tak, abych v zákonné lhůtě zvládla výroční zprávu předložit školské radě ke schválení.
Z praxe vyplynulo, že nejpraktičtější nástroj pro tvorbu výroční zprávy je sdílený dokument, do kterého mají přístup ti, kdo obsah zprávy tvoří.
Myslím, že je atraktivní, pokud obsah výroční zprávy můžete podpořit fotografickým materiálem, grafy, infografikami. Mám dojem, že i díky této zdánlivé drobnosti nemusí být výroční zpráva pouze formálním dokumentem, ale může mít mnohem charismatičtější podobu.
Do 15. října znění aktuální výroční zprávy předkládám ke schválení školské radě. Po schválení školskou radou zasílám výroční zprávu do 14 dnů zřizovateli a zveřejňuji její aktuální znění na veřejně přístupném místě ve škole.
Tipy připravila Mgr. Lenka Vetýšková, ředitelka Gymnázia Vítězslava Nováka, Jindřichův Hradec. Do funkce nastoupila v náročném roce 2020 a pro zvládnutí manažersko-organizační práce si vede profesní deník. Čerpáme z jejích postřehů pro jednotlivé měsíce, třeba inspirují (nejen) začínající ředitele.