Rada odborníka: jak motivovat děti a žáky ke zvládání překážek?

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Dnes žijeme v Česku v poměrně luxusních podmínkách oproti dřívějším generacím. Většinou nás netrápí zima, hlad, nedostatečné hygienické podmínky, dlouhé a nepohodlné cestování, nebo dokonce fatální bída… Nároky života se tak stále víc přesouvají do oblasti psychiky.

Začal bych současnými dospělými. Nevnímám je jako všeobecně příliš odolné, byť nakonec život je donutí k běžnému fungování. A obzvláště když mají děti. Ovšem dnešní spotřeba prášků, alkoholu, zvyšující se zájem o psychologickou/psychiatrickou pomoc, počty sebevražd… neodrážejí příliš radost ze života či vysokou odolnost, ale spíš nepohodu a právě malou odolnost dospělých. Jejich příklad je přitom pro děti inspirativní. Pozastavovat se nad tím, že dnešní děti jsou proti nám starším málo odolné, pokládám za pokrytecké.

Nezastávám při výchově dětí extrémní názory. V tomto případě tedy nesouhlasím ani s přístupem hoďte ho do vody… a celkem ani s babičkou Beranovou, která před více než šedesáti roky nosila na louku, kde jsme jako kluci hráli fotbal, svému vnukovi v hrníčku odpolední kakaíčko. To uvádím také proto, abychom si uvědomili, že případné výraznější opečovávání dětí není jen záležitost současnosti.

Vycházím z toho, že odolnost se dá posilovat i učit. Život mě dovedl k přesvědčení, že

  • pozitivní přístup,
  • dílčí úspěchy,
  • podpora, včetně pomoci dospělých v náročných situacích,

dovedou dítě k větší odolnosti než oba výše uvedené příklady.

Neplatí to jen pro mladší děti, u kterých bychom měli ocenit i jen pokus zvládnout situaci, ale rovněž pro starší. Byť u nich už necháváme podstatně víc na nich samotných. Ale připraveni pomoci jsme vždycky. Dokonce i v situacích, kdy se brání a odmítají, protože se chtějí rozhodnout a udělat všechno sami a podle svého. Ono to pak někdy opravdu skončí naší záchranou. Jistota, pocit bezpečí, ale i úspěšnost, zvyšují u dítěte odvahu. A že bude spoléhat na to, že ho vždycky vytáhneme z bryndy? Nebál bych se, pokud budeme postupně a s ohledem na dosavadní zkušenosti pozvolna „povolovat otěže“ naší péče a dohledu.

Radu odborníka připravil dětský psycholog PhDr. Václav Mertin, uznávaný odborník se 40letou poradenskou praxí. Specializuje se na uplatnění psychologie ve školství, individualizaci vzdělávacího přístupu k dětem, poruchy učení a chování, vstup dítěte do školy, domácí vzdělávání a na psychologické poradenství pro rodiče dětí.

TYDENIK MONCA219

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

Rada odborníka: jak motivovat děti a žáky ke zvládání překážek?

Kontaktujte nás