RADA ODBORNÍKA: jak pojmout Vánoce ve třídě?

Pro zobrazení obsahu se přihlašte níže.

Připomínka, či dokonce oslava Vánoc patří i do školy – jen musí učitel alespoň mírně znát (zjistit) rodinné zázemí dětí, aby zejména u mladších žáků nešlápl vedle. Dnes je mnohem větší pestrost rodin a škola by neměla dětem vnucovat něco zcela odlišného od rodinných zvyklostí. Starší už se dokážou víc ozvat, když se děje něco, co nechtějí. Existuje jednoduchá prevence: dopředu sdělit rodičům, jaké máme s Vánoci úmysly, a dát jim tak možnost, aby se případně dítě nezúčastnilo.

K Vánocům patří i dárečky – učitel by měl děti trochu usměrnit v ceně i obsahu, aby jedno nepřineslo dar za tři stovky, zatímco druhé jednoduchý ručně vyrobený výtvor. Podobně by je mohl vést k tomu, aby přinesly nějakou drobnost navíc. To kdyby se na někoho zapomnělo nebo kdyby byl někdo hodně zklamaný.

Vytváření rituálů je možné pouze tam, kde učitel má třídu víc než jeden rok, případně je ochotný převzít v plné míře loňské oslavy. Děti už se pak těší na to, co zažily vloni. Rituály však někdy po delší době vyčpí, ale to určitě nebude platit pro třídu. I škola tedy může vytvářet tradici – jen musí dát pozor, aby se nestalo to, že vlastně její naplnění už moc nikoho nebaví a dodržuje se pouze silou zvyku či rozhodnutím ředitele a čeká se, jestli někdo přinese nový impulz pro učitele i pro žáky. 

Je vhodný program z vlastních zdrojů. Velmi záleží na dovednostech, chuti, energii a nápaditosti učitele. Když se povede, třídu to posílí. Jen nesmíme zapomenout, že dlouhý, byť i hodnotný program, děti otravuje. Ztrácejí pozornost, nudí se, začnou zlobit. Chtějí si totiž rychle rozdat dárečky. Záleží i na věku – zejména na 2. stupni musí učitel častěji počítat s předem otrávenými obličeji a negativními reakcemi. Byť i puberťáci se dokážou bavit jako malé děti, ovšem jen když se nám je podaří získat.

Radu odborníka připravil dětský psycholog PhDr. Václav Mertin, uznávaný odborník se 40letou poradenskou praxí. Specializuje se na uplatnění psychologie ve školství, individualizaci vzdělávacího přístupu k dětem, poruchy učení a chování, vstup dítěte do školy, domácí vzdělávání a na psychologické poradenství pro rodiče dětí.

Mertin Vaclav leto

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

RADA ODBORNÍKA: jak pojmout Vánoce ve třídě?

Kontaktujte nás