VÝBĚR Z DOTAZŮ: obsah pracovní smlouvy

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

V pracovní smlouvě speciální pedagožky jsme uvedli „úvazek: 1,0, tj. 20 hodin přímé pedagogické činnosti“. V následujícím školním roce chci stanovit její týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti na 24 hodin. Mohu to udělat? Jsme veřejná škola, vztahuje se na nás nařízení vlády č. 75/2005 Sb.

puškinová

Odpověď:

Obecně skutečně platí, že týdenní rozsah hodin přímé pedagogické činnosti stanoví ředitel školy pedagogickému pracovníkovi na období školního vyučování nebo na pololetí školního vyučování (§ 23 odst. 1 zákona o pedagogických pracovnících). Stanovení týdenního rozsahu přímé pedagogické činnosti je jednostranným právním jednáním. Pokud jej ředitel využije, stanoví týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti

  • ve veřejné škole v rozpětí daném nařízením vlády č. 75/2005 Sb., ve znění pozdějších předpisů,
  • ve veřejné škole s využitím „konta odpočtů“ v případě zástupce ředitele nebo vedoucího učitele praktického vyučování,
  • v soukromé nebo církevní škole podle svého uvážení.


V dotazu se však popisuje jiná situace. Zaměstnavatel se zaměstnancem sjednal, dohodl v pracovní smlouvě, že při týdenní pracovní době 40 hodin (úvazek 1,0) činí týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti 20 hodin.

To, co bylo sjednáno, dohodnuto v pracovní smlouvě (tj. je výsledkem konsensu smluvních stran), lze změnit pouze dohodou, smlouvou (tj. opět na základě konsensu smluvních stran). Změnu nelze provést jednostranným právním jednáním.

Závěr: Zaměstnanec (speciální pedagožka) i zaměstnavatel (právnická osoba vykonávající činnost školy) musí ctít sjednaný obsah pracovní smlouvy. Proto ředitel nemůže speciální pedagožce jednostranně stanovit týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti, který je v rozporu s ujednáním pracovní smlouvy. Zaměstnavatel a zaměstnanec se mohou dohodnout na změně obsahu pracovního poměru a dohodnout změnu obsahu pracovní smlouvy.

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: obsah pracovní smlouvy

Kontaktujte nás