Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Se zaměstnancem B byl sjednán pracovní poměr na dobu určitou, po dobu čerpání rodičovské dovolené zaměstnancem A. Zaměstnanec B vykonával práci tak, jak jsme se dohodli, do 4 let věku dítěte zaměstnance A. Nyní má nastoupit do práce zaměstnanec A a má skončit pracovní poměr zaměstnance B. Zaměstnanec B ale tvrdí, že už má pracovní poměr na dobu neurčitou. Je to pravda? Myslím, že jsme postupovali správně. Zaměstnanec A čerpal do 4 let věku dítěte rodičovský příspěvek.
Odpověď:
Podle § 196 zákoníku práce platí: Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.
Odsud plyne, že zaměstnanec A čerpal rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte a mezi 3. a 4. rokem dítěte čerpal pracovní volno bez náhrady mzdy/platu. Do 4 let věku dítěte mu byl poskytován rodičovský příspěvek.
Pokud byla pracovní smlouvu na dobu určitou sjednána na dobu rodičovské dovolené zaměstnance A a zaměstnanec B konal práci po ukončení rodičovské dovolené zaměstnance A, došlo ke změně pracovního poměru na dobu určitou na pracovní poměr na dobu neurčitou.
Vyplývá to z § 65 odst. 2 zákoníku práce: Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.