PORADNA – proplácení přesčasových hodin

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Jsme základní škola, příspěvková organizace. Učitel v pátek odučil hodiny ve škole, a ještě se odpoledne zúčastnil školení. Proto mu vznikla práce přesčas (kterou nikdo nezpochybňuje). Učitel se s ředitelem dohodl na tom, že za práci přesčas bude čerpat náhradní volno. To mu bylo poskytnuto, ale učitel se ještě domáhá zaplacení „základního platu“. Říkal, že ve firmě, ve které pracoval, to takto fungovalo. Má pravdu?

puškinová

Odpověď:

Ne, zaměstnanec nemá pravdu a jeho omyl vyplývá ze skutečnosti, že je zvyklý na postup, který používá zaměstnavatel v neveřejné sféře.

Pokud je zaměstnanec odměňován mzdou, použije se § 114 odst. 1 zákoníku práce. To znamená, že náhradní volno se zaměstnanci poskytuje pouze místo příplatku za práci přesčas. Dosažená mzda za práci přesčas se zaměstnanci poskytuje.

U zaměstnance odměňovaného platem je právní úprava daná § 127 odst. 1 zákoníku práce. Náhradní volno se poskytuje místo celého platu, tj. jak za úhrn poměrných částí vymezených složek platu (platového tarifu, osobního a zvláštního příplatku a příplatku za práci ve ztíženém pracovní prostředí), tak za práci přesčas.

Předplaťte si náš Týdeník pro vedení škol

Od 1. 1. 2023 Vám každé pondělí zašleme profesní newsletter nabitý čerstvými aktualitami, tipy, radami, doporučeními a poradnou.

Chráníme Vaše osobní údaje. Můžete si to sami ověřit.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Mentoring právo

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

PORADNA – proplácení přesčasových hodin

Kontaktujte nás