PORADNA – školní vzdělávací program

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Od 1. 9. začneme žáky základní školy vzdělávat podle změněného ŠVP. Musí zákonný zástupce 1. 9. podepsat, že se změněným ŠVP souhlasí? Musíme ŠVP zveřejnit na webu školy?

puškinová

Odpověď:

Zákonní zástupci mohou ovlivnit obsah ŠVP prostřednictvím školské rady, neboť školská rada se vyjadřuje k návrhu ŠVP a realizaci ŠVP [§ 168 odst. 1 písm. a) školského zákona].

Zákonný zástupce však nemusí svým podpisem stvrzovat, že souhlasí s novým ŠVP (a škola by ani neměla po zákonném zástupci takový souhlas vyžadovat).

Stejně tak zákonný zástupce nemůže podmiňovat svým souhlasem vzdělávání svého dítěte podle změněného ŠVP. Výjimkou je pouze vzdělávání žáků podle ŠVP, kdy vzdělávání žáků v cizím jazyce probíhá od prvního nebo druhého ročníku (dle bodu 7.2 RVP ZV vzdělávací obsah vycházející ze vzdělávacího oboru Cizí jazyk má týdenní časovou dotaci 3 hodiny a je zařazen povinně do 3.–9. ročníku; s výukou Cizího jazyka je možné začít při zájmu žáků a souhlasu jejich zákonných zástupců i v nižších ročnících).

Podle současné právní úpravy musí být ŠVP zveřejněn na přístupném místě ve škole (§ 5 odst. 3 školského zákona). Na webových stránkách ŠVP nemusí být zveřejněn. Zveřejnění ŠVP na webových stránkách však přispívá k transparentním vztahům školy a zákonných zástupců žáků.

Předplaťte si náš Týdeník pro vedení škol

Od 1. 1. 2023 Vám každé pondělí zašleme profesní newsletter nabitý čerstvými aktualitami, tipy, radami, doporučeními a poradnou.

Chráníme Vaše osobní údaje. Můžete si to sami ověřit.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Mentoring právo

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

PORADNA – školní vzdělávací program

Kontaktujte nás