PORADNA – možnost nařídit „přespočetné hodiny“

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Promýšlím možnosti vyhlášení mimořádného ředitelského volna v MŠ a ZŠ a narazil jsem na podmínku „nelze dočasně zajistit prezenční vzdělávání ve škole nebo vzdělávání distančním způsobem“. Chápu to tak, že nebudu moci zajistit výuku ani pomocí suplování. Existuje nějaký limit, který musím respektovat, když budu učitelům nařizovat suplování?

puškinová

Odpověď:

V § 3 zákona č. 26/2022 Sb. je skutečně uvedeno následující: Ředitel školy může mimořádné ředitelské volno vyhlásit, pokud z důvodu izolace, karantény nebo onemocnění COVID-19 pedagogických pracovníků nelze dočasně zajistit prezenční vzdělávání ve škole nebo vzdělávání distančním způsobem podle § 184a školského zákona.

Limity, které je nutné respektovat při nařizování „suplování“, jsou následující:

  • Ředitel školy může nařídit pedagogickému pracovníkovi konání přímé pedagogické činnosti nad jemu stanovený rozsah nejvýše v rozsahu 4 hodin týdně, další hodiny s ním může dohodnout (§ 23 odst. 3 zákona o pedagogických pracovnících).

  • Pedagogickým pracovníkům s kratší pracovní dobou není možné konání přímé pedagogické činnosti nad stanovený rozsah nařídit (§ 23 odst. 4 zákona o pedagogických pracovnících).

 

Předplaťte si náš Týdeník pro vedení škol

Od 1. 1. 2023 Vám každé pondělí zašleme profesní newsletter nabitý čerstvými aktualitami, tipy, radami, doporučeními a poradnou.

Chráníme Vaše osobní údaje. Můžete si to sami ověřit.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Mentoring právo

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

PORADNA – možnost nařídit „přespočetné hodiny“

Kontaktujte nás