Jak vypadá září v diáři ředitelky ZŠ? Do svého pracovního diáře nás nechala nahlédnout PhDr. Jitka Kendíková, ředitelka ZŠ J. Gutha-Jarkovského, Praha 1, a naše lektorka a vedoucí supervizí.
1. Zahájení školního roku – slavnostní zahájení školní docházky žáků 1. ročníku, uvítání žáků 6. ročníku v nové budově.
2. Aktualizace počtu žáků, hlášení zřizovateli. Zařazení žáků plnících povinnou školní docházku v zahraničí, kteří byli dosud evidováni ve třídě N, do jednotlivých tříd. Jejich evidence v třídních výkazech a záznam změn v matrice.
3. Příprava a realizace zahajovacích třídních schůzek. Setkání se zástupci rodičů – předseda Sdružení rodičů – společné plánování akcí.
4. Realizace setkání s jednotlivými třídními učiteli a asistenty pedagoga. Na nich řešit vzdělávání jednotlivých žáků, např. se SVP.
5. Příprava podkladů pro výroční zprávu a práce na jejím zpracování.
6. Aktualizace různých seznamů – např. ukrajinští žáci, žáci se SVP. Práce s různými plány – plán výchovného poradce, preventivní program, podpisy IVP.
7. Zahájení hospitační činnosti – důraz na nové zaměstnance a práci uvádějících učitelů.
8. Příprava vzdělávacích akcí pro rodiče a žáky 5., 7. a 9. ročníků zaměřených na výběr střední školy a očekávaná nová pravidla přijímacího řízení na SŠ.
9. Zahájení výuky v rámci třídy pro jazykovou přípravu pro žáky cizince, včetně zajištění příslušné dokumentace.
10. Příprava výměnných pobytů a škol v přírodě, vždy ve spolupráci s učiteli příslušných tříd.
11. Účast na jednáních jednotlivých předmětových komisí a metodických sdružení. Reflexe podnětů vzešlých z těchto jednání.
V září je nejdůležitější vykročit do nového školního roku s optimismem a v dobré náladě. Hodí se být připravena na různé podněty a připomínky, jejich reflexi a práci s nimi. Jistě se také vyplatí myslet tak trochu na sebe – psychohygiena. Třeba si nadělit nějakou malou odměnu (v mém případě knihu).
Tipy připravila PhDr. Jitka Kendíková, ředitelka ZŠ J. Gutha-Jarkovského, Praha 1, a naše lektorka a vedoucí supervizí.