Pro udržování životní spokojenosti v osobním i pracovním životě a prevenci přetížení je nezbytné hlídat a vyvažovat příjem a výdej energie, hlídat si hranice mezi osobním a pracovním životem. Nabízíme 7 doporučení, která mohou pomoci ke zvýšení klidu a pohody během letní dovolené:
1. Snažte se i v době prázdnin udržovat plynulý chod Vašeho organismu. Životní styl „brzda-plyn“ je pro organismus zatěžující. Dbejte na pravidelnou stravu, dodržujte zásady zdravého stravování, udržujte si relativně stabilní spánkový režim.
2. Věnujte se fyzickým aktivitám. Vědecké studie prokazují, že pro tělo je nedostatek pohybu stresující faktor. Pravidelná tělesná aktivita vede nejen ke zlepšení nálady, ale z dlouhodobějšího hlediska se tělo stává fyzicky i psychicky odolnější.
3. Naordinujte si každodenní (i drobnou) radost. Zamyslete se nad tím, co Vám energii dodává, a tomu se věnujte cíleně více. Zkuste si večer před spaním připomenout konkrétní okamžiky daného dne, které Vám zvedly náladu, vybavte si pěkné zážitky. Toto připomenutí a záměrná pozornost na pozitivní události pomáhají ke zvýšení tělesné pohody a pocitu subjektivní spokojenosti.
4. Nebuďte k dosažení pro pracovní záležitosti. Najděte za sebe zástup, který v případě potřeby zvládne krizovou situaci vyřešit. Je-li to možné, nečtěte pracovní e-maily, vypněte služební telefon a z role „pracovníka“ přepněte na „JÁ“.
5. Naplánujte si dostatečně dlouhou dobu na odpočinek. V povoláních, která jsou stresující, je doporučováno období alespoň 3týdenního odpočinku. První týden se organismus alespoň částečně stabilizuje a přivyká novému režimu. Druhý týden je určený pro regeneraci, nabrání sil a doplnění energie, během třetího týdne se připravuje na pozvolný návrat do pracovního režimu. Čím delší je regenerační období, tím pochopitelně lépe.
6. Věnujte čas rodině, kamarádům, známým. Sociální vztahy a vazby jsou důležitým pilířem životní spokojenosti, proto si společně užívejte letní pohodu a radosti (ty by měly převládat). Je-li něco, co Vás tíží, a pomůže Vám sdílení s ostatními, pak platí, že sdílená starost je poloviční starost. Ale vždy si nastavte určitou dobu, po které se budete věnovat hovoru na méně příjemné téma, a tu nepřekračujte.
7. Využijte volné chvíle také k zamyšlení nad tím, co Vám Vaše práce přináší, co Vás na ní baví, v čem je pro Vás smysluplná. Sami zhodnoťte, co se Vám za uplynulé období povedlo, nebojte se sami sebe povzbudit. Oceňte se třeba za to, že jste zvládli zajistit chod školy a vzdělávání v nestandardní době. Za to, že jste ustáli období plné stresu, pocitů ohrožení, strachu, nejistoty, tlaků ze všech stran. Minimálně tyto skutečnosti (a snad jich naleznete mnohem více) by neměly zůstat bez Vašeho povšimnutí a sebeocenění.
Tipy připravila klinická psycholožka dr. Veronika Šporclová.