VÝBĚR Z DOTAZŮ: uvádějící učitel od 1. 1. 2024

Na dotaz odpovídá PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.

Chystáme činnost uvádějícího učitele od 1. 1. 2024, který se bude věnovat začínajícímu učiteli během adaptačního období učitele. Nemohu nikde najít, zda musí uvádějící učitel splnit nějaké podmínky (např. doba praxe, absolvovaný kurz, třídnictví). Dále marně hledám pravidlo, podle kterého mám určit, kolik hodin týdně se má uvádějící učitel věnovat začínajícímu učiteli. Najdu tato pravidla v nějaké vyhlášce?

puškinová

Odpověď:

Podmínky výkonu činnosti uvádějícího učitele

V zákoně o pedagogických pracovnících je vymezen pouze předpoklad výkonu činnosti provázejícího učitele. Podle § 24c odst. 2 zákona o pedagogických pracovnících platí: Provázejícím učitelem může být fyzická osoba, která splňuje předpoklady podle § 3 a získala praxi spočívající ve výkonu přímé pedagogické činnosti v délce 5 let.

V § 24b zákona o pedagogických pracovnících nejsou uvedeny žádné podmínky, které by musel učitel splnit, aby se stal uvádějícím učitelem. V současné době nejsou ani v žádném prováděcím právním předpisu (vyhlášce) stanoveny podmínky výkonu činnosti uvádějícího učitele.

Záleží proto pouze na řediteli školy, kterého učitele zvolí jako uvádějícího učitele. Z logiky věci by to měl být odborně kvalifikovaný zkušený učitel, který dokáže začínajícího učitele metodicky vést, průběžně a pravidelně s ním hodnotit přímou i „nepřímou“ pedagogickou činnost začínajícího učitele, seznamovat začínajícího učitele s činností školy a dokumentací školy.

Počet hodin „uvádění“ začínajícího učitele týdně

Stejně tak v zákoně o pedagogických pracovnících a v současné době ani v žádném prováděcím právním předpise není uvedeno, kolik hodin „nepřímé“ pedagogické činnosti v rámci týdne má uvádějící učitel vyčlenit na „uvádění“ jednoho začínajícího učitele. Rozsah činnosti uvádějícího učitele musí určit ředitel školy.

 

Předplaťte si náš Týdeník –⁠ 1. profesní newsletter pro vedení škol

Každé pondělní ráno v něm najdete to nejdůležitější pro daný týden –⁠ čerstvé aktuality, tipy, rady a doporučení.

Mentoring pro management

Vyberte si z těchto možností:

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Máte zájem u ukázkové číslo Týdeníku ZDARMA?

Po odeslání formuláře Vám zašleme ukázkové číslo zdarma.

Poradenství ekonomika

Po odeslání formuláře Vás zkontaktujeme s podrobnostmi a nabídkou termínů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

DOTAZ KE KURZU

VÝBĚR Z DOTAZŮ: uvádějící učitel od 1. 1. 2024

Kontaktujte nás